Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 760 X 595 MM
suitable for :
SUZUKI BURGMAN 400 2017
SUZUKI BURGMAN 400 2018
SUZUKI BURGMAN 400 2019
SUZUKI BURGMAN 400 2020
SUZUKI BURGMAN 400 2021
SUZUKI BURGMAN 400 2022
SUZUKI BURGMAN 400 2023
SUZUKI BURGMAN 400 2024
SUZUKI BURGMAN 400 2025
SUZUKI BURGMAN 400 2026
| Item ID | 187584 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9973H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 3900 g |
| Net weight | 3400 g |
| Dimensions | 694×754×208 mm |
PUIG 9973H Windshield V-Tech Line Touring fitted for SUZUKI BURGMAN 400 Getönt
PU 9973H Windshield V-Tech Line Touring Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping