Protect and change the image of the bottom of your Maxiscooter with the new range of Tank pad "Scracth Saver" by PUIG. This part is adaptable to any type of scooter, thanks to having a deposit protector for each model of motorcycle, even for other models such as the "crossover" X-ADV. "Scracth Saver" will take care of vulnerable parts of your motorcycle in the event of impacts, scratches and also scratches from the rider's shoes when getting on and off the scooter. In addition, it provides a new image for the scooter without altering the looks. The design of the Tankpad makes it resistant to the exposure of the part to ultraviolet rays, so this part won’t deteriorate when exposed to the sun. Not only provides protection to the scooter, but gives better grip to the rider to create a more comfortable riding experience.
Tankpad Scooter Scratch Saver
suitable for :
HONDA X-ADV 2019
HONDA X-ADV 2020
HONDA X-ADV 2017
HONDA X-ADV 2018
| Item ID | 183829 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9952N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 3×291×541 mm |
PUIG 9952N Tankpad Scratch Saver fitted for HONDA X-ADV Schwarz
PU 9952N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping