Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
SUZUKI GSX-R750 2004
SUZUKI GSX-R600 2004
SUZUKI GSX-R600 2005
SUZUKI GSX-R1000 2003
SUZUKI GSX-R1000 2004
SUZUKI GSX-R750 2003
SUZUKI GSX-R750 2005
| Item ID | 187613 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9937N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 167×256×52 mm |
PUIG 9937N Front fender extension fitted for SUZUKI GSX-R750 Schwarz
PU 9937N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping