Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2008
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2009
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2010
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2011
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2012
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2013
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2014
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2015
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2016
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2017
SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA 2018
SUZUKI GSX1300R HAYABUSA ABS 2013
SUZUKI GSX1300R HAYABUSA ABS 2014
SUZUKI GSX1300R HAYABUSA ABS 2015
SUZUKI GSX1300R HAYABUSA ABS 2016
SUZUKI GSX1300R HAYABUSA ABS 2017
SUZUKI GSX1300R HAYABUSA ABS 2018
| Item ID | 187609 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9933N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 190×200×60 mm |
PUIG 9933N Front fender extension fitted for SUZUKI GSX-R1300 HAYABUSA Schwarz
PU 9933N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping