Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2015
YAMAHA YZF-R1 2016
YAMAHA YZF-R1 2017
YAMAHA YZF-R1 2018
YAMAHA YZF-R1 2019
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA YZF-R1M 2025
YAMAHA YZF-R1 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2026
| Item ID | 183819 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9913J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 225×219×34 mm |
PUIG 9913J Rear Fender extension fitted for YAMAHA YZF-R1 Mattschwarz
PU 9913J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping