Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
KAWASAKI Z1000 2017
KAWASAKI Z1000SX 2017
KAWASAKI Z1000SX 2018
KAWASAKI Z1000 2018
KAWASAKI Z1000SX 2019
KAWASAKI Z1000 2019
KAWASAKI Z1000SX TOURER 2017
KAWASAKI Z1000SX TOURER 2018
KAWASAKI Z1000SX TOURER 2019
KAWASAKI Z1000 2020
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2020
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2021
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2022
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2023
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2024
KAWASAKI NINJA 1100 SX 2025
KAWASAKI NINJA 1100 SX SE 2025
KAWASAKI NINJA 1100 SX 2026
KAWASAKI NINJA 1100 SX SE 2026
| Item ID | 183802 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9894J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 241×236×24 mm |
PUIG 9894J Rear Fender extension fitted for KAWASAKI Z1000 Mattschwarz
PU 9894J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping