Direct Evolution of the Trafic Model, the Urban windshield is the latest development by Puig in scooter windshields and has been designed to satisfy the needs of customers who demanded a higher product for this segment of motorcycles. This new windshield created by Puig has a cosmopolitan design, developed especially for urban use and will protect you from the wind and the weather while improving aerodynamic capacity. Made of 3mm polycarbonate, material highly resistant to both impacts and wind, is available in two different finishes: clear or light smoke. Puig offers this fairing with a special kit to adapt the Urban fairing to specific models of Scooter. If you do not find your motorcycle reference in our catalog, a universal model is available that comes with a mounting kit. To facilitate the assembly work, all the models of fairings bring with them the classic brochure of instructions of assembly from Puig. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Urban
suitable for :
KYMCO LIKE 50 2017
KYMCO LIKE 125 2017
KYMCO LIKE 50 2018
KYMCO LIKE 50 2019
KYMCO LIKE 50 2020
KYMCO LIKE 50 2021
KYMCO LIKE 50 2022
KYMCO LIKE 50 2023
| Item ID | 187540 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9839H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2260 g |
| Net weight | 1760 g |
| Dimensions | 125×411×466 mm |
PUIG 9839H Urban fitted for KYMCO LIKE 50 Getönt
PU 9839H Urban Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping