Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2009
YAMAHA YZF-R1 2010
YAMAHA YZF-R1 2011
YAMAHA YZF-R1 2012
YAMAHA YZF-R1 2013
YAMAHA YZF-R1 2014
YAMAHA YZF-R1 2015
YAMAHA MT-10 2016
YAMAHA YZF-R1 2016
YAMAHA YZF-R1 2017
YAMAHA MT-10 2017
YAMAHA MT-10 2018
YAMAHA YZF-R1 2018
YAMAHA MT-10 2019
YAMAHA YZF-R1 2019
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA MT-10 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA MT-10 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA MT-10 2022
YAMAHA MT-10 2023
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA MT-10 2024
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA MT-10 2025
YAMAHA MT-10 SP 2017
YAMAHA MT-10 SP 2018
YAMAHA MT-10 SP 2019
YAMAHA MT-10 SP 2020
YAMAHA MT-10 SP 2021
YAMAHA MT-10 SP 2022
YAMAHA MT-10 SP 2023
YAMAHA MT-10 SP 2024
YAMAHA MT-10 SP 2025
YAMAHA YZF-R1M 2025
YAMAHA YZF-R1 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2025
YAMAHA MT-10 2026
YAMAHA MT-10 SP 2026
YAMAHA YZF-R1 RACE 2026
| Item ID | 187535 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9835N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 150×194×38 mm |
PUIG 9835N Front fender extension fitted for YAMAHA YZF-R1 Schwarz
PU 9835N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping