Direct Evolution of the Trafic Model, the Urban windshield is the latest development by Puig in scooter windshields and has been designed to satisfy the needs of customers who demanded a higher product for this segment of motorcycles. This new windshield created by Puig has a cosmopolitan design, developed especially for urban use and will protect you from the wind and the weather while improving aerodynamic capacity. Made of 3mm polycarbonate, material highly resistant to both impacts and wind, is available in two different finishes: clear or light smoke. Puig offers this fairing with a special kit to adapt the Urban fairing to specific models of Scooter. If you do not find your motorcycle reference in our catalog, a universal model is available that comes with a mounting kit. To facilitate the assembly work, all the models of fairings bring with them the classic brochure of instructions of assembly from Puig. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Urban
suitable for :
YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 2013
YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 2014
YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 2015
YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 2016
YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 2017
YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 2018
YAMAHA AEROX 50 2T LC NAKED E2 2013
YAMAHA AEROX 50 2T LC NAKED E2 2014
YAMAHA AEROX 50 2T LC NAKED E2 2015
YAMAHA AEROX 50 2T LC NAKED E2 2016
YAMAHA AEROX 50 2T LC NAKED E2 2017
YAMAHA AEROX 50 2T LC NAKED E2 2018
YAMAHA AEROX 50 4T AC E2 2014
YAMAHA AEROX 50 4T AC E2 2015
YAMAHA AEROX 50 4T AC E2 2016
YAMAHA AEROX 50 4T AC E2 2017
YAMAHA AEROX 50 4T AC E4 2018
YAMAHA AEROX 50 4T AC E4 2019
YAMAHA AEROX 50 4T AC E4 2020
| Item ID | 187392 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9682W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2140 g |
| Net weight | 1640 g |
| Dimensions | 125×411×466 mm |
PUIG 9682W Urban fitted for YAMAHA AEROX 50 2T LC E2 Transparent
PU 9682W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping