Protect one of the most sensitive parts of your bike with Puig engine spoilers. Designed and manufactured in Barcelona, the Puig engine spoilers adjust perfectly to the lines and volumes of your motorcycle. Tested in the virtual wind tunnel to achieve a more aerodynamic volume and improvement in stability while riding, they protect the lower area of your bike from possible impacts, dirt, etc. Manufactured with the highest technologies, its components are made of aluminum and/or ABS materials that are highly resistant to impacts and UV rays, in turn they are light and durable. The plastic parts have a built-in surface treatment that improves the behavior against chemical agents and in turn also offers total protection against UV rays. This layer avoids the need to have to paint the engine spoiler. The metal supports are made of 2mm metal, with anti-corrosion treatment, resistant and easy to install. In addition to protecting the motorcycle, Puig engine spoilers are designed to give your bike a more sporty character, so most models come with a sticker kit to customize them. You can find these engine spoilers in two finishes: black or carbon-like. The instalation is easy and fast following the step by step instructions in paper format and / or video tutorial. If your motorcycle has OEM or aftermarket accessories such as exhaust pipes, fenders, etc., ask us about the possible interference of these with the Puig engine spoilers and we will inform you. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Stickers kit included
suitable for :
KTM 790 DUKE 2019
KTM 890 DUKE R 2020
KTM 790 DUKE 2020
KTM 890 DUKE R 2021
KTM 890 DUKE 2021
KTM 890 DUKE R 2022
KTM 890 DUKE L 2021
KTM 890 DUKE L 2022
KTM 890 DUKE L 2023
KTM 890 DUKE R 2023
KTM 890 DUKE GP 2023
KTM 790 DUKE 2022
KTM 890 DUKE GP 2021
KTM 890 DUKE GP 2022
KTM 890 DUKE GP 2024
KTM 890 DUKE R 2024
KTM 890 DUKE GP 2025
KTM 890 DUKE R 2025
KTM 790 DUKE 2023
KTM 790 DUKE 2024
KTM 790 DUKE 2025
KTM 790 DUKE 2026
KTM 790 DUKE 2018
KTM 890 DUKE 2022
KTM 890 DUKE 2023
PU-9669J Belly pan compatible for KTM 790 Duke 2018- matt black
Puig Bugspoiler
- Hergestellt aus schlagfestem ABS-Kunststoff
- Sportliche Optik, leicht zu montieren - weder bohren noch sägen nötig
- Hochwertige Oberfläche
- Lieferung ist vormontiert, nur noch Endmontage notwendig
- mit allen Anbauteilen
- Aufkleber mit KBA Nummer
- Hohe Passgenauigkeit
- Sticker Set inklusive
- Mit ABE - keine Eintragung erforderlich
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. KTM
- Modell 790 Duke
- Baujahr von bis 2018-
- EG ABE Nummer 9669J
- Marke vom Lieferant Puig
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 27
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 27
- Artikel-Nummer 9669J
| Item ID | 835 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9669J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2500 g |
| Net weight | 2000 g |
| Dimensions | 470×535×240 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9669J Engine Spoiler fitted for KTM 790 DUKE Mattschwarz
PU 9669J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping