Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
KAWASAKI NINJA 400 2019
KAWASAKI NINJA 400 2020
KAWASAKI NINJA 400 2023
KAWASAKI NINJA 400 2024
KAWASAKI NINJA 400 2018
PU-9628N Crash Pads Engine R12 compatible for Kawasaki Ninja 400 2018- black Crashpads
PUIG Sturzpads
- Zusätzlicher Schutz beim Umfallen des Motorrades, verringert bei Stürzen Schäden
- Pads aus Nylon, hohe Ab- und Riebfestigkeit
- einfacher Anbau, Anleitung ist beigefügt.
- komplettes Montagematerial im Beipack enthalten
- Veränderungen am Rahmen oder der Verkleidung sind nicht erforderlich
- keine Eintragung oder Vorführung erforderlich
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. Kawasaki
- Modell Ninja 400
- Baujahr von bis 2018-
- EG ABE Nummer 9628N
- Marke vom Lieferant Puig
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 28
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 28
- Artikel-Nummer 9628N
| Item ID | 826 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9628N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1460 g |
| Net weight | 960 g |
| Dimensions | 95×185×346 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9628N R19 Frame Sliders fitted for KAWASAKI NINJA 400 Schwarz
PU 9628N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping