Retro motorcycles are in clear boom these days and Puig recognizes it. Therefore, it has designed a new retro semi-fairing to protect you from the wind and in turn enhance the vintage image of your jewel. Manufactured in ABS, material highly resistant to possible impacts, it will perfectly fulfil the function of protecting us from wind gusts and possible inclement weather, making our riding experience in full comfort and enhancing the retro aesthetic line of the machine. The piece is composed of an opaque body, with a matt black or carbon-like finish and a clear, dark, black or transparent smoked screen. Puig has two types of fairings depending on the diameter of the headlight of your bike: 195mm or 180mm. In addition, Puig has created for the most popular models, a support with a specific adhesive kit. If you need a universal model, Puig has a mounting kit that allows you to attach the piece to various motorcycle models. The Retro Puig semi-fairing has been tested by the German TÜV, and has the ABE 39524 certification. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the documents section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
BLACK HOUSING
suitable for :
KAWASAKI ZEPHYR 750 1996
KAWASAKI ZEPHYR 750 1997
KAWASAKI ZEPHYR 750 1998
KAWASAKI ZEPHYR 750 1999
KAWASAKI Z900RS 2019
KAWASAKI Z900RS 2020
KAWASAKI Z900RS 2021
KAWASAKI Z900RS 2022
KAWASAKI Z900RS 2023
KAWASAKI Z900RS 2024
KAWASAKI Z900RS 2025
KAWASAKI Z900RS 2018
KAWASAKI Z900RS SE 2023
KAWASAKI Z900RS SE 2022
KAWASAKI Z900RS SE 2024
KAWASAKI Z900RS SE 2025
KAWASAKI Z900RS 2026
KAWASAKI Z900RS SE 2026
| Item ID | 187335 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9595F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1820 g |
| Net weight | 1320 g |
| Dimensions | 364×450×1 mm |
PUIG 9595F Retro Semi Fairing fitted for KAWASAKI ZEPHYR 750 Stark getönt
PU 9595F Retro Semi Fairing Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping