The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair passenger
suitable for :
KTM 125 DUKE 2011
KTM 125 DUKE 2012
KTM 125 DUKE 2013
KTM 125 DUKE 2014
KTM 125 DUKE 2015
KTM 125 DUKE 2016
KTM 125 DUKE 2017
KTM 390 DUKE 2017
KTM 125 DUKE 2018
KTM 390 DUKE 2018
KTM 125 DUKE 2019
KTM 125 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2021
KTM 125 DUKE 2021
KTM 390 DUKE 2022
KTM 125 DUKE 2022
KTM 125 DUKE 2023
KTM 390 DUKE 2023
KTM 390 DUKE 2019
| Item ID | 187279 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9520N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 770 g |
| Net weight | 270 g |
| Dimensions | 76×152×53 mm |
PUIG 9520N Vintage Footpegs fitted for KTM 125 DUKE Schwarz
PU 9520N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping