Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 415 X 330 MM
suitable for :
KTM 125 DUKE 2017
KTM 390 DUKE 2017
KTM 125 DUKE 2018
KTM 390 DUKE 2018
KTM 125 DUKE 2019
KTM 125 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2021
KTM 125 DUKE 2021
KTM 390 DUKE 2022
KTM 125 DUKE 2022
KTM 125 DUKE 2023
KTM 390 DUKE 2023
KTM 390 DUKE 2019
PU-9514N Windshield Sport compatible for KTM 125 Duke / 390 Duke 2017- black
PUIG Cockpit Verkleidung Next Generation
- aussergewöhliche Optik, die sportliche Cockpit-Scheibe mit verblüffendem Windschutz
- Speziell für die Fahrzeuge der Next Generation entwickelt und konzipiert
- beiliegend Anbausatz zur schnellen Montage
- Montage durch Befestigung am Lampenhalter
- Inkl. Montageanleitung
- Mit ABE für Deutschland
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. KTM
- Modell 125 Duke / 390 Duke
- Baujahr von bis 2017-
- EG ABE Nummer 9514N
- Marke vom Lieferant Puig
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 7
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 7
- Artikel-Nummer 9514N
| Item ID | 879 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9514N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1680 g |
| Net weight | 1180 g |
| Dimensions | 165×355×415 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9514N New Generation Sport fitted for KTM 125 DUKE Schwarz
PU 9514N Windshield Naked New Generation Sport Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping