Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): -
suitable for :
BENELLI TRK 502 2018
BENELLI TRK 502 2016
BENELLI TRK 502 2017
BENELLI TRK 502 2019
BENELLI TRK 502 X 2018
BENELLI TRK 502 X 2019
BENELLI TRK 502 2020
BENELLI TRK 502 X 2020
BENELLI TRK 502 2021
BENELLI TRK 502 2022
BENELLI TRK 502 2023
QJ SRT 700X TRAIL 2023
QJ SRT 550X TRAIL 2023
QJ SRT 550 ON ROAD 2023
BENELLI TRK 502 2024
QJ SRT 550 ON ROAD 2024
QJ SRT 550X TRAIL 2024
QJ SRT 700X TRAIL 2024
BENELLI TRK 502 2025
QJ SRT 700X TRAIL 2025
QJ SRT 700X ON ROAD 2023
QJ SRT 700X ON ROAD 2024
QJ SRT 700X ON ROAD 2025
QJ SRT 550 ON ROAD 2025
QJ SRT 550X TRAIL 2025
BENELLI TRK 502 2026
QJ SRT 550 ON ROAD 2026
QJ SRT 550X TRAIL 2026
QJ SRT 700X ON ROAD 2026
QJ SRT 700X TRAIL 2026
BENELLI TRK 502 X 2021
BENELLI TRK 502 X 2022
BENELLI TRK 502 X 2023
BENELLI TRK 502 X 2024
BENELLI TRK 502 X 2025
BENELLI TRK 502 X 2026
| Item ID | 187265 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9508H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1840 g |
| Net weight | 1340 g |
| Dimensions | 549×605×120 mm |
PUIG 9508H Touring Windshield with Visor fitted for BENELLI TRK 502 Getönt
PU 9508H Touring Windshield with Visor Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping