If you are looking to give your motorcycle a distinctive and elegant touch, without losing visibility and safety, the Z2 rear-view mirror fits you. This mirror has a fluid design that creates elegant and aerodynamic shapes. The homologated dimensions of the convex mirror ensure good vision and the final adjustment system with ball joint allows the mirror to be adjusted manually. Its different formats allow it to be mounted on most motorcycles, with or without fairing. The main frame and the foot are made of injected thermoplastic with a textured matte black finish, the connecting support between the two being made of steel. The version for mounting to the handlebar bracket includes adapters for M10 / 125 and M8 (right and left threads), while, in the version to mount to the motorcycle fairing, the foot can be fixed if the distance between centers of the screws is between 22 and 57mm. For assembly it is not necessary to have prior notions of mechanics, just follow the instructions included in the package step by step. In case of losing them you can find them on our website.
LEFT SIDE ADAPTER TO FAIRING
suitable for :
SUZUKI GSX-R1000 2017
SUZUKI GSX-R1000R 2017
SUZUKI GSX-R1000 2018
SUZUKI GSX-R1000R 2018
SUZUKI GSX-R1000 2019
SUZUKI GSX-R1000R 2019
SUZUKI GSX-R1000R 2020
SUZUKI GSX-8R 2024
SUZUKI GSX-8R 2025
SUZUKI GSX-R1000 2021
SUZUKI GSX-R1000 2020
SUZUKI GSX-R1000R 2021
SUZUKI GSX-8R 2026
| Item ID | 183653 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9472N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 45×85×88 mm |
PUIG 9472N Rearview Mirror Z2 fitted for SUZUKI GSX-R1000 Schwarz
PU 9472N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping