Protect the rear of your maxiscooter and add a sporty and personalized touch with the functional Puig chain guard. With a minimalist and elegant design, the Puig chain guard provides a personalized and sporty look to the scooter by replacing the more bulky original parts. With its installation, effective coverage of the transmission belt is obtained, protecting it as well as the legs of the rider and the passenger from annoying splashes and impacts from gravel or small objects that we may find on the road, extending its life. useful, in addition to protecting the exposed parts of the transmission in the event of a fall. Easy to install, it is made of resistant 2mm thick steel with a textured black epoxy paint coating for a better finish and greater durability.
CHAIN GUARD
suitable for :
YAMAHA T-MAX 530 2017
YAMAHA T-MAX 530 DX 2017
YAMAHA T-MAX 530 SX 2017
YAMAHA T-MAX 530 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2018
YAMAHA T-MAX 530 SX 2018
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2022
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2023
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2024
YAMAHA T-MAX 560 2025
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2025
YAMAHA T-MAX 560 2022
YAMAHA T-MAX 560 2023
YAMAHA T-MAX 560 2024
YAMAHA T-MAX 560 2026
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2026
YAMAHA T-MAX 530 DX 2019
YAMAHA T-MAX 530 SX 2019
YAMAHA T-MAX 530 2019
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2020
YAMAHA T-MAX 560 2020
YAMAHA T-MAX 560 2021
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2021
| Item ID | 187236 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9455N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1360 g |
| Net weight | 860 g |
| Dimensions | 110×207×332 mm |
PUIG 9455N CHAIN GUARD fitted for YAMAHA T-MAX 530 Schwarz
PU 9455N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping