Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 675 x 555 mm
suitable for :
YAMAHA T-MAX 530 2017
YAMAHA T-MAX 530 DX 2017
YAMAHA T-MAX 530 SX 2017
YAMAHA T-MAX 530 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2018
YAMAHA T-MAX 530 SX 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2019
YAMAHA T-MAX 530 SX 2019
YAMAHA T-MAX 530 2019
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2020
YAMAHA T-MAX 560 2020
YAMAHA T-MAX 560 2021
YAMAHA T-MAX 560 TECH MAX 2021
| Item ID | 187220 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9424N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2060 g |
| Net weight | 1560 g |
| Dimensions | 650×720×115 mm |
PUIG 9424N Windshield V-Tech Line Touring fitted for YAMAHA T-MAX 530 Schwarz
PU 9424N Windshield V-Tech Line Touring Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping