If you have a naked-type motorcycle with non-round headlights, the new generation of Puig windshields will be the best complement for your machine. Manufactured in PMMA, it will guarantee the best protection against possible impacts and above all, against the wind and weather conditions that may arise while riding. In addition, it gives your motorcycle a greater aerodynamic capacity. As for the aerodynamic capacity, Puig provides together with the piece, the aerodynamic study of the piece during the creation process. The new generation of Puig windshields adapts perfectly to your motorcycle model and is sometimes available in two types: New Generation Sport or New Generation Touring. The user can not only decide the type of windshield, but also has the chance of choosing from a wide range of colors for the one that best suits the aesthetic line of his motorcycle. The assembly of the new windshield is a very easy task that comes with instructions. It is intuitive and visual, to facilitate the placement of the new fairing. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 426 x 300 mm
suitable for :
YAMAHA MT-09 2017
YAMAHA MT-09 2018
YAMAHA MT-09 SP 2018
YAMAHA MT-09 2019
YAMAHA MT-09 SP 2019
YAMAHA MT-09 2020
YAMAHA MT-09 SP 2020
Windshield Touring Yamaha MT-09 2017- black
Windshield Touring Yamaha MT-09 2017- black, Puig
PUIG Cockpit Windshield Next Generationextraordinary visual appearancestunning windbreak while drivingespecially developped for the next generation of bikesadd-on kit enclosed for stressless assemblingassembling by attaching to lamp bracketinstruction sheet enclosed
- Baujahr von bis: -2017
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: MT-09
- Hauptkategorie: Windschild
- Hersteller-Marke-Type: Yamaha
- Manufacturer Part Number: 9377N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Windschild
- Produzent: Puig
Art.No: 9377N
| Item ID | 21473 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9377N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1680 g |
| Net weight | 1180 g |
| Dimensions | 166×355×413 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9377N New Generation Touring fitted for YAMAHA MT-09 Schwarz
PU 9377N Windshield Naked New Generation Touring Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping