Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2016
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2017
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2018
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2018
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2019
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2019
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2020
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2021
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2022
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2023
HONDA XL750 TRANSALP 2023
HONDA XL750 TRANSALP 2024
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2024
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2025
HONDA XL750 TRANSALP 2025
HONDA XL750 TRANSALP 2026
HONDA XL750 TRANSALP ECLUTCH 2026
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2020
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2021
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2022
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2023
| Item ID | 183596 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9375N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 123×191×54 mm |
PUIG 9375N Front fender extension fitted for HONDA CRF1000L AFRICA TWIN Schwarz
PU 9375N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping