At popular request, the Trafic fairing was designed by the user to reduce the height of the Puig screen, for the T.S. windshield. An urban and cosmopolitan design, with great protection against wind and cold, but with a lower screen design that allows a better aerodynamic condition. Made of 3mm polycarbonate, Puig offers the option of acquiring the piece in clear or smoked clear finish. For the installation of the Trafic windshield, the manufacturer offers the piece with a special kit for finished specific models of Scooters. If required, Puig also offers an universal model for those bikes that need it together with a complete fixing kit. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Trafic
suitable for :
PEUGEOT DJANGO 2016
PEUGEOT DJANGO 2017
PEUGEOT DJANGO 2018
PEUGEOT DJANGO 2019
PEUGEOT DJANGO 2020
PEUGEOT DJANGO 2021
PEUGEOT DJANGO 2022
PEUGEOT DJANGO 2023
PEUGEOT DJANGO 2024
PEUGEOT DJANGO 2025
| Item ID | 183452 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9216W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1720 g |
| Net weight | 1220 g |
| Dimensions | 92×371×322 mm |
PUIG 9216W Trafic fitted for PEUGEOT DJANGO Transparent
PU 9216W Trafic Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping