Reinforce the Vintage image of your Retro motorcycle with the retro side covers of Puig. Manufactured in ABS (material highly resistant to impacts), and Aluminum for reference 9590P, they will be your greatest ally to customize and enhance the image of your motorcycle. In addition to protecting you and your machine, covering hollow areas, before the dirt we find on the road. It is a piece that maximizes the design and competitive spirit that comes with a kit of adhesives designed specifically for each model of retro-vintage motorcycle, according to models. The assembly of the covers is an easy and quick task, since it is accompanied by the classic Puig instructions and a mounting kit.
Stickers kit included
suitable for :
YAMAHA XSR900 2016
YAMAHA XSR900 2017
YAMAHA XSR900 2018
YAMAHA XSR900 2019
| Item ID | 39259 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8563J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1590 g |
| Net weight | 1090 g |
| Dimensions | 132×234×64 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8563J Retro Side Covers fitted for YAMAHA XSR900 Mattschwarz
PU 8563J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping