Specific tank pads designed specifically for the most popular models on the market. Adhesive kit consists of three elements: Front protection Two side protections which improve grip on curves. The material used is resin, and there are transparent parts and carbon look sections. Other characteristics and particularities of our specific tankpads: Impact resistant Resistant to UVP Scratch resistant Designed in Barcelona An instruction sheet is provided to facilitate assembly.
suitable for :
KAWASAKI Z800 2013
KAWASAKI Z800 2014
KAWASAKI Z800 2015
KAWASAKI Z800 2016
KAWASAKI Z800E 2013
KAWASAKI Z800E 2014
KAWASAKI Z800E 2015
KAWASAKI Z800E 2016
Puig 8435C Tank pads for Kawasaki Z800 2013-2016 carbonlook/white Tankpads Set
Puig 8435C Tank pads for Kawasaki Z800 2013-2016 carbonlook/white Tankpads Set, Puig
Tank pads Puig
The kit consists of three elements: frontal protection and two side protections which improve grip in curves.
- Baujahr von bis: 2013-2016
- type: Z800
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 8435C
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produzent: Puig
Art.No: 8435C
| Item ID | 21733 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8435C |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 590 g |
| Net weight | 90 g |
| Dimensions | 225×300×3 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8435C Specific tank protector fitted for KAWASAKI Z800 Carbon look
PU 8435C Carbon look
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping