Customize the handlebar of your motorcycle with the short handlebar counterweights with PUIG ring. The piece is machined from billet aluminium (only 58g in weight and it measures 30mm), includes the particularity of having a rim embedded in the ends that will give a touch of color to the counterweight with a black finish. Regarding the hoops, PUIG offers a kit of 10 rings total (2 per color) to customize the motorcycle to your liking and includes the colors: black, blue, red, silver and gold. In case you want the green color, this is only used for reference Ref.8498N (Kawasaki and universal). It should be noted that the counterweights are offered in pairs. In the section of spare parts, PUIG also offers the possibility of acquiring the hoops of the counterweights. As for the assembly, attaching the counterweight to your motorcycle is a very easy and precise task and does not require previous modifications to the motorcycle.
M16/150
suitable for :
MV AGUSTA BRUTALE 675 2012
MV AGUSTA BRUTALE 675 2013
MV AGUSTA BRUTALE 800 2013
MV AGUSTA BRUTALE 675 2014
MV AGUSTA BRUTALE 800 2014
MV AGUSTA BRUTALE 800 2015
MV AGUSTA BRUTALE 675 2015
MV AGUSTA BRUTALE 675 2016
MV AGUSTA BRUTALE 800 2016
MV AGUSTA BRUTALE 675 2017
MV AGUSTA BRUTALE 800 2017
MV AGUSTA BRUTALE 800 2018
| Item ID | 183042 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8113N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1180 g |
| Net weight | 680 g |
| Dimensions | 113×208×335 mm |
PUIG 8113N Short Bar end weights with rim fitted for MV AGUSTA BRUTALE 675 Schwarz
PU 8113N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping