Direct Evolution of the Trafic Model, the Urban windshield is the latest development by Puig in scooter windshields and has been designed to satisfy the needs of customers who demanded a higher product for this segment of motorcycles. This new windshield created by Puig has a cosmopolitan design, developed especially for urban use and will protect you from the wind and the weather while improving aerodynamic capacity. Made of 3mm polycarbonate, material highly resistant to both impacts and wind, is available in two different finishes: clear or light smoke. Puig offers this fairing with a special kit to adapt the Urban fairing to specific models of Scooter. If you do not find your motorcycle reference in our catalog, a universal model is available that comes with a mounting kit. To facilitate the assembly work, all the models of fairings bring with them the classic brochure of instructions of assembly from Puig. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Urban
suitable for :
KEEWAY FACT 50 EVO 0000
KEEWAY F-ACT EVO 50 ie 4T E5 2021
KEEWAY F-ACT EVO 50 ie 4T E5 2022
KEEWAY F-ACT EVO 50 ie 4T E5 2023
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2015
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2016
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2017
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2018
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2019
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2020
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2021
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2022
KEEWAY F-ACT 50 CITY 2023
KEEWAY F-ACT EVO 50 ie 4T E5 2025
| Item ID | 183039 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8104W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2120 g |
| Net weight | 1620 g |
| Dimensions | 125×411×466 mm |
PUIG 8104W Urban fitted for KEEWAY FACT 50 EVO Transparent
PU 8104W Urban Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping