Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
KAWASAKI VERSYS 650 2015
KAWASAKI VERSYS 650 2016
KAWASAKI VERSYS 650 2017
KAWASAKI VERSYS 650 2018
KAWASAKI VERSYS 650 2019
KAWASAKI VERSYS 650 2020
KAWASAKI VERSYS 650 2021
KAWASAKI VERSYS 650 2022
KAWASAKI VERSYS 650 2023
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2019
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2020
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2021
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2019
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2020
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2021
KAWASAKI VERSYS 650 2024
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2015
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2016
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2017
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2018
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2015
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2016
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2017
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2018
KAWASAKI VERSYS 650 2025
KAWASAKI VERSYS 650 2026
Puig 7789N License plate support Kawasaki Versys 650 2015- Set
Puig 7789N License plate support Kawasaki Versys 650 2015- Set, Puig
PUIG license plate supports are made of 2mm steel which gives you an assurance of a quality product. This article comes with instructions and it is easy to assemble. Fixed or adjustable on inclination depending on models. Universal and specific part number with blinker lodging. Adjustable lodge for turn signals. License supports are not delivered with turnlights.
The license support is not designed to install the original turnlight.
- Baujahr von bis: -2015
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: Versys 650
- Hauptkategorie: Kennzeichenhalterungen
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 7789N
- Marke vom Lieferant: Puig Tec
- Produkte: Kennzeichenhalterungen
- Produzent: Puig Tec
Art.No: 7789N
| Item ID | 30934 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7789N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1200 g |
| Net weight | 700 g |
| Dimensions | 101×223×257 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7789N License Plate Holders fitted for KAWASAKI VERSYS 650 Schwarz
PU 7789N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping