Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2015
YAMAHA MT-10 2016
YAMAHA YZF-R1 2016
YAMAHA YZF-R1 2017
YAMAHA MT-10 2017
YAMAHA MT-10 SP 2017
YAMAHA MT-10 SP 2018
YAMAHA MT-10 2018
YAMAHA YZF-R1 2018
YAMAHA YZF-R1M 2018
YAMAHA YZF-R1M 2017
YAMAHA MT-10 2019
YAMAHA MT-10 SP 2019
YAMAHA YZF-R1 2019
YAMAHA YZF-R1M 2019
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1M 2020
YAMAHA MT-10 2020
YAMAHA MT-10 SP 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1M 2021
YAMAHA MT-10 2021
YAMAHA MT-10 SP 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1M 2022
YAMAHA MT-10 2022
YAMAHA MT-10 SP 2022
YAMAHA MT-10 SP 2023
YAMAHA MT-10 2023
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1M 2023
YAMAHA YZF-R1M 2016
YAMAHA MT-10 2024
YAMAHA MT-10 SP 2024
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA YZF-R1M 2024
YAMAHA YZF-R1 RACE 2024
YAMAHA MT-10 2025
YAMAHA MT-10 SP 2025
YAMAHA YZF-R1M 2025
YAMAHA YZF-R1 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2025
YAMAHA MT-10 2026
YAMAHA MT-10 SP 2026
YAMAHA YZF-R1 RACE 2026
| Item ID | 182984 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7724N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1120 g |
| Net weight | 620 g |
| Dimensions | 70×134×238 mm |
PUIG 7724N R19 Frame Sliders fitted for YAMAHA YZF-R1 Schwarz
PU 7724N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping