Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
KAWASAKI Z125 2019
KAWASAKI Z125 2020
BENELLI BN 125 2021
KAWASAKI Z125 2021
BENELLI BN 125 2022
BENELLI BN 125 2023
KAWASAKI Z250SL 2015
KAWASAKI Z250SL 2016
BENELLI BN 125 2024
BENELLI BN 125 2025
BENELLI BN 125 2020
BENELLI BN 125 2019
BENELLI BN 125 2018
Puig 7716N Crash Pads Engine R12 Kawasaki Z250SL 2015-2016 black Crashpads Set
Puig 7716N Crash Pads Engine R12 Kawasaki Z250SL 2015-2016 black Crashpads Set, Puig
PUIG Crashpads
Additional protection on tilting over of the bike, reduces damages on the bike caused by a fallPads made of Nyloneasy assembling, assembly intructions enclosedassembly materials completely enclosedno modifications at frame or fairing necessaryno registration needed
- Baujahr von bis: 2015-2016
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: Z250SL
- Hauptkategorie: Sturzpads
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 7716N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Sturzpads
- Produzent: Puig
Art.No: 7716N
| Item ID | 39078 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7716N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1400 g |
| Net weight | 900 g |
| Dimensions | 105×185×345 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7716N R19 Frame Sliders fitted for KAWASAKI Z125 Schwarz
PU 7716N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping