At Puig, we have developed a new product line specifically designed to protect the motorcycle’s main headlight from impacts caused by objects or insects during riding. These protectors, made of polycarbonate or acrylic depending on the model, offer effective protection without compromising visibility or the vehicle’s original design. The mounts, made of steel and coated with black epoxy paint, ensure high weather resistance and preserve the motorcycle’s original aesthetics.
MATERIAL: POLYCARBONATE
suitable for :
BMW R1200GS ADVENTURE 2006
BMW R1200GS 2000
BMW R1200GS 2001
BMW R1200GS 2002
BMW R1200GS 2003
BMW R1200GS 2004
BMW R1200GS 2005
BMW R1200GS 2006
BMW R1200GS 2007
BMW R1200GS 2008
BMW R1200GS 2009
BMW R1200GS 2010
BMW R1200GS 2011
BMW R1200GS 2012
BMW R1200GS ADVENTURE 2007
BMW R1200GS ADVENTURE 2008
BMW R1200GS ADVENTURE 2009
BMW R1200GS ADVENTURE 2010
BMW R1200GS ADVENTURE 2011
BMW R1200GS ADVENTURE 2012
BMW R1200GS ADVENTURE 2013
Puig 7577W Headlight protector for BMW R1200GS 2004-2012 / R1200GS Adventure 2006-2013 Set
Puig 7577W Headlight protector for BMW R1200GS 2004-2012 / R1200GS Adventure 2006-2013 Set, Puig
Headlight Protector Puig
Installation manual includedMounting kit includedprotects your headlight from mud, insects and road stone
- Baujahr von bis: 2004-2012 / 2006-2013
- type: R1200GS / R1200GS Adventure
- Hauptkategorie: Scheinwerferschutz
- Hersteller-Marke-Type: BMW
- Manufacturer Part Number: 7577W
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Scheinwerferschutz
- Produzent: Puig
Art.No: 7577W
| Item ID | 26322 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7577W |
| Manufacturer | Motoplastic |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1770 g |
| Net weight | 1270 g |
| Dimensions | 160×406×320 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7577W Headlight Protector fitted for BMW R1200GS ADVENTURE Transparent
PU 7577W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping