Puig knows the importance of the retro/vintage look for our riders, that's why we launched the new Puig Retro rearview mirror that will enhance the looks of your motorcycle. In addition, it will provide the characteristic functionality of the Catalan brand since it is adjustable both in inclination and in height. The Retro Puig rearview mirror is designed to mimic the front of an aircraft to deal with wind gusts and improve the aerodynamics of your bike. The mirror is antiglare to ensure the best and safest riding on the bike. The part is machined from billet aluminium, with subsequent anodising, to ensure maximum resistance of the mirror. The piece can be adapted to both the handlebar and the fairing of the vehicle, therefore, you should consult the exact model required by your motorcycle. Puig has an M10x1.25 adapter kit (left thread).
Base Caps for OEM Rear Mirrors by Pair
suitable for :
YAMAHA T-MAX 530 2012
YAMAHA T-MAX 530 2013
YAMAHA T-MAX 530 2014
YAMAHA T-MAX 530 2015
YAMAHA T-MAX 530 2016
YAMAHA T-MAX 530 2017
YAMAHA T-MAX 530 DX 2017
YAMAHA T-MAX 530 SX 2017
YAMAHA T-MAX 530 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2018
YAMAHA T-MAX 530 SX 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2019
YAMAHA T-MAX 530 SX 2019
YAMAHA T-MAX 530 2019
| Item ID | 186619 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7511R |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 60×82×80 mm |
PUIG 7511R Rearview mirror Retro fitted for YAMAHA T-MAX 530 Rot
PU 7511R Rot
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping