Renew your motorcycle's windshield and protect yourself from the wind with Puig's universal Touring II windshield. Its main function, thanks to its dimensions, is the protection offered by the windshield while facing the wind. Designed for naked motorcycles and those riders who want to bring a new dimension to their motorcycles. Thanks to being manufactured in 3mm high impact acrylic, they protect from possible inclement weather and gusts of strong wind. In order for the new fairing to also adapt to the aesthetics of your motorcycle, Puig has two available colors: transparent or smoked. As for the assembly, it is an easy job that also comes with very visual instructions to enjoy your new fairing in a few minutes. The installation is easy, given that the Touring II fairing has two attachment points. The piece has the German approval certificate ABE 38007. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Touring II
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-07 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-07 2015
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-07 2016
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA MT-07 2017
YAMAHA MT-07 2019
YAMAHA MT-07 2020
YAMAHA MT-07 ABS 2014
YAMAHA MT-07 ABS 2015
YAMAHA MT-07 ABS 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2014
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2015
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2017
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
YAMAHA MT-07 2021
YAMAHA MT-07 2018
YAMAHA MT-07 2022
YAMAHA MT-07 2023
YAMAHA MT-07 2024
YAMAHA MT-07 PURE 2023
YAMAHA MT-07 PURE 2024
| Item ID | 182774 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7306W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2760 g |
| Net weight | 2260 g |
| Dimensions | 110×562×511 mm |
PUIG 7306W Touring II fitted for YAMAHA MT-09 Transparent
PU 7306W Windshield Touring II Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping