Improve the aesthetics of your bike by replacing the standard plug with the PUIG HI-TECH model. Manufactured from billet aluminium and fixed with Allen key, to avoid possible theft, it will be the ideal option to improve the security system of the piece and provide a different touch to your motorcycle. The plug is ultralight, since it only weights 60 grams (it is served without wire). If you need to loosen or tighten the plug, it will be necessary to use a 10mm socket wrench. Before requesting the reference, it is advisable to check the dimensions of the original plug and the thread pitch
PLUG-OIL HI-TECH
suitable for :
KTM 125 DUKE 2011
KTM 125 DUKE 2012
KTM 200 DUKE 2012
KTM 390 DUKE 2013
KTM 125 DUKE 2013
KTM 200 DUKE 2013
KTM RC125 2014
KTM RC390 2014
KTM 125 DUKE 2014
KTM 390 DUKE 2014
KTM 125 DUKE 2015
KTM 390 DUKE 2015
KTM RC125 2015
KTM RC390 2015
KTM 125 DUKE 2016
KTM 390 DUKE 2016
KTM RC125 2016
KTM RC390 2016
KTM 125 DUKE 2017
KTM 390 DUKE 2017
KTM RC125 2017
KTM RC390 2017
KTM 125 DUKE 2018
KTM 390 DUKE 2018
KTM RC125 2018
KTM RC390 2018
KTM RC125 2019
KTM RC390 2019
KTM 125 DUKE 2019
KTM RC125 2020
KTM 125 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2020
KTM 390 DUKE 2021
KTM 125 DUKE 2021
KTM RC125 2021
KTM 390 DUKE 2022
KTM 125 DUKE 2022
KTM RC125 2022
KTM RC390 2022
KTM 125 DUKE 2023
KTM 390 DUKE 2023
KTM RC125 2023
KTM RC390 2023
KTM RC125 2024
KTM RC390 2024
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2024
KTM 390 DUKE 2024
KTM 125 DUKE 2024
TRIUMPH SCRAMBLER 400X 2024
TRIUMPH SPEED 400 2024
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2024
HUSQVARNA VITPILEN 125 2024
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2025
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2025
HUSQVARNA VITPILEN 125 2025
TRIUMPH SCRAMBLER 400X 2025
TRIUMPH SPEED 400 2025
KTM 125 DUKE 2025
KTM 390 DUKE 2025
HUSQVARNA VITPILEN 401 2024
HUSQVARNA VITPILEN 401 2025
KTM RC125 2025
KTM RC390 2025
KTM 390 DUKE 2019
| Item ID | 39783 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7140R |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 560 g |
| Net weight | 60 g |
| Dimensions | 43×87×87 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7140R Plug-Oil Hi-Tech fitted for KTM 125 DUKE Rot
PU 7140R Rot
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping