Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 260 x 290 mm
suitable for :
DUCATI MONSTER 1200 S 2017
DUCATI MONSTER 797 2017
DUCATI MONSTER 821 2018
DUCATI MONSTER 1200 S 2018
DUCATI MONSTER 797 2018
DUCATI MONSTER 797 2019
DUCATI MONSTER 821 2019
DUCATI MONSTER 1200 S 2019
DUCATI MONSTER 1200 R 2019
DUCATI MONSTER 1200 2020
DUCATI MONSTER 1200 S 2020
DUCATI MONSTER 1200 R 2020
DUCATI MONSTER 797 2020
DUCATI MONSTER 821 2020
DUCATI MONSTER 797+ 2017
DUCATI MONSTER 797+ 2018
DUCATI MONSTER 797+ 2019
DUCATI MONSTER 797+ 2020
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2014
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2015
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2016
DUCATI MONSTER 821 2016
DUCATI MONSTER 821 2017
DUCATI MONSTER 821 DARK 2016
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2017
DUCATI MONSTER 1200 2016
DUCATI MONSTER 821 2015
DUCATI MONSTER 821 2014
DUCATI MONSTER 821 DARK 2015
DUCATI MONSTER 821 DARK 2014
DUCATI MONSTER 1200 2015
DUCATI MONSTER 1200 2014
DUCATI MONSTER 1200 2017
DUCATI MONSTER 1200 2018
DUCATI MONSTER 1200 2019
DUCATI MONSTER 1200 R 2018
DUCATI MONSTER 1200 R 2017
DUCATI MONSTER 1200 R 2016
DUCATI MONSTER 1200 S 2015
DUCATI MONSTER 1200 S 2014
DUCATI MONSTER 1200 S 2016
| Item ID | 186539 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7013H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1580 g |
| Net weight | 1080 g |
| Dimensions | 160×370×322 mm |
PUIG 7013H New Generation Sport fitted for DUCATI MONSTER 1200 S Getönt
PU 7013H Windshield Naked New Generation Sport Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping