Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
HONDA CB500X 2013
HONDA CB500F 2013
HONDA CB500X 2014
HONDA CB500F 2015
HONDA CB500X 2015
HONDA CB500F 2016
HONDA CB500X 2016
HONDA CB500F 2017
HONDA CB500X 2017
HONDA CB500F 2018
HONDA CB500X 2018
HONDA CB500X 2019
HONDA CB500F 2020
HONDA CB500X 2020
HONDA CB500F 2021
HONDA CB500F 2022
HONDA CB500F 2023
VOGE 500AC 2022
VOGE 500AC 2023
HONDA CB500FA 2013
HONDA CB500FA 2014
HONDA CB500FA 2015
HONDA CB500XA 2013
HONDA CB500XA 2014
HONDA CB500XA 2015
HONDA CB500XA 2016
VOGE 525AC 2023
HONDA CB500F 2024
VOGE 500AC 2024
VOGE 525AC 2024
HONDA CB500 HORNET 2024
HONDA CB500 HORNET 2025
VOGE 500AC 2025
VOGE 525AC 2025
HONDA NX500 2024
HONDA NX500 2025
HONDA CB500F 2014
HONDA CB500 HORNET 2026
HONDA NX500 2026
HONDA HONDA NX500 ECLUTCH 2026
HONDA CB500 HORNET ECLUTCH 2026
VOGE 525AC 2026
HONDA CB500F 2019
HONDA CB500X 2021
HONDA CB500X 2022
HONDA CB500X 2023
HONDA CB500X 2024
| Item ID | 182377 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6560N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1180 g |
| Net weight | 680 g |
| Dimensions | 65×134×235 mm |
PUIG 6560N R19 Frame Sliders fitted for HONDA CB500X Schwarz
PU 6560N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping