The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
KAWASAKI Z750 2005
KAWASAKI Z1000 2005
KAWASAKI Z750 2004
KAWASAKI Z1000 2003
KAWASAKI Z1000 2004
KAWASAKI Z1000 2006
KAWASAKI Z750 2006
KAWASAKI Z1000 2007
KAWASAKI Z750 2007
KAWASAKI Z1000 2008
KAWASAKI Z750 2008
KAWASAKI Z1000 2009
KAWASAKI Z750 2009
KAWASAKI Z750 2010
KAWASAKI Z750 2011
KAWASAKI Z750 2012
KAWASAKI Z1000SX 2017
KAWASAKI Z1000SX 2018
KAWASAKI NINJA H2 SX 2018
KAWASAKI NINJA H2 SX 2019
KAWASAKI Z1000SX 2019
KAWASAKI NINJA H2 SX 2020
KAWASAKI Z1000SX TOURER 2017
KAWASAKI Z1000SX TOURER 2018
KAWASAKI Z1000SX TOURER 2019
KAWASAKI NINJA H2 SX 2021
KAWASAKI ZZR1400 2012
KAWASAKI ZZR1400 2013
KAWASAKI ZZR1400 2014
KAWASAKI ZZR1400 2015
KAWASAKI ZZR1400 2016
KAWASAKI ZZR1400 2017
KAWASAKI ZZR1400 2018
KAWASAKI ZZR1400 2019
KAWASAKI ZZR1400 2020
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2020
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2021
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2022
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2023
KAWASAKI NINJA 1000 SX 2024
KAWASAKI NINJA 1100 SX 2025
KAWASAKI NINJA 1100 SX SE 2025
KAWASAKI NINJA 1100 SX 2026
KAWASAKI NINJA 1100 SX SE 2026
| Item ID | 186423 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6450N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 45×87×121 mm |
PUIG 6450N Vintage Footpegs fitted for KAWASAKI Z750 Schwarz
PU 6450N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping