Add extra protection to your bike with the new range of Puig rear fenders. Manufactured in ABS material, highly resistant to impacts and with great aerodynamic capacity, it will be the ideal complement to cover one of the empty parts of the motorcycle. It will also protect you from possible splashes or objects impacts during the ride. In addition to the protection, Puig has placed special emphasis on the design of the piece, achieving an avant-garde fender for each model of motorcycle that will maximize the image and spirit of the motorcycle. In this case, Puig offers you the chance to choose between three different models of mudguards to customize the motorcycle to your needs. Rear mudguard "S", ideal for Naked models. rear fender type "R", specific for R motorcycles and rear mudguard with aluminum support, breaker design with aluminum injection supports fixed to the swingarm of the motorcycle, specifically created for Crosstourer models. The Puig rear fenders are available in two finishes: flat black and carbon look. Attaching this part to your motorcycle is a simple and quick task thanks to the installation kit and the instructions sheet which will allow you to enjoy it in a matter of minutes. We recommend to verify how our fender works together with any other accessories you may have installed previously. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Fender S
suitable for :
KAWASAKI ER-6N 2012
KAWASAKI ER-6N 2013
KAWASAKI ER-6N 2014
KAWASAKI ER-6N 2015
KAWASAKI ER-6N 2016
KAWASAKI ER-6F 2012
KAWASAKI ER-6F 2013
KAWASAKI ER-6F 2014
KAWASAKI ER-6F 2015
KAWASAKI ER-6F 2016
Puig 6041J Rear mudguard Kawasaki ER6N/F 2012-2015 deep black Rear mudguard Set
Puig 6041J Rear mudguard Kawasaki ER6N/F 2012-2015 deep black Rear mudguard Set, Puig
Rear mudguard Puig Kawasaki ER6N/F 2012-2015 deep black Rear mudguard
- Baujahr von bis: 2012-2015
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: ER-6N,F
- Hauptkategorie: Kotfügel hinten
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 6041J
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Kotfügel hinten
- Produzent: Puig
Art.No: 6041J
| Item ID | 4916 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 920 g |
| Net weight | 420 g |
| Dimensions | 320×475×240 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6041J Rear Fenders fitted for KAWASAKI ER-6N Mattschwarz
PU 6041J Mattschwarz
| Availability: | Delivery times upon request |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping