Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 265 x 265 mm
suitable for :
KTM 690 DUKE 2015
KTM 690 DUKE 2016
KTM 690 DUKE R 2016
KTM 690 DUKE R 2017
KTM 690 DUKE 2017
KTM 690 DUKE 2018
KTM 690 DUKE 2019
KTM 690 DUKE 2013
KTM 690 DUKE 2012
KTM 690 DUKE 2014
KTM 690 DUKE R 2015
KTM 690 DUKE R 2014
KTM 690 DUKE R 2013
| Item ID | 186370 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6009F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 840 g |
| Net weight | 340 g |
| Dimensions | 517×380×29 mm |
PUIG 6009F New Generation Sport fitted for KTM 690 DUKE Stark getönt
PU 6009F Windshield Naked New Generation Sport Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping