Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): -
suitable for :
TRIUMPH TIGER 800 2011
TRIUMPH TIGER 800 2012
TRIUMPH TIGER 800 XC 2011
TRIUMPH TIGER 800 XC 2012
TRIUMPH TIGER 800 2013
TRIUMPH TIGER 800 XC 2013
TRIUMPH TIGER 800 2014
TRIUMPH TIGER 800 XC 2014
TRIUMPH TIGER 800 XC 2015
TRIUMPH TIGER 800 XC 2016
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2015
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2016
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2015
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2016
TRIUMPH TIGER 800 XR 2015
TRIUMPH TIGER 800 XR 2016
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2015
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2016
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2015
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2016
TRIUMPH TIGER 800 XC 2017
TRIUMPH TIGER 800 XCX 2017
TRIUMPH TIGER 800 XCA 2017
TRIUMPH TIGER 800 XR 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRX 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRT 2017
TRIUMPH TIGER 800 XCX LOW 2017
TRIUMPH TIGER 800 XRX LOW 2017
| Item ID | 186339 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5918H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2400 g |
| Net weight | 1900 g |
| Dimensions | 170×406×496 mm |
PUIG 5918H Touring Windshield with Visor fitted for TRIUMPH TIGER 800 Getönt
PU 5918H Touring Windshield with Visor Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping