Customize your bike with the special arch strips from Puig. Thanks to its design, you will be able to equip your motorbike with that racing character that you have always wanted. These are strips made with the same material as premium arch strips, PVC, but with the peculiarity of being wider and prints the name of the motorcycle, they are offered in a great variety of colors. The strips are compatible with tires from 14" to 21" inches. Thanks to its PVC construction, Puig strips will be spared against any impacts or scratches and also add protection against sun rays. Puig special arch strips are available for the most popular motorcycles on the market and they come in many colors. As for the installation, it is very easy to apply, since it has an adhesive strip that will allow you to stick it and detach it before its final application.
GAME 8 STRIPS ON ARCH - LOGO NINJA
suitable for :
KAWASAKI NINJA 250R 2008
KAWASAKI NINJA 250R 2009
KAWASAKI NINJA 250R 2010
KAWASAKI NINJA 250R 2011
KAWASAKI NINJA 250R 2012
KAWASAKI NINJA H2 2018
KAWASAKI NINJA 400 2019
KAWASAKI NINJA H2 2019
KAWASAKI NINJA 400 2020
KAWASAKI NINJA H2 2020
KAWASAKI NINJA 400 2023
KAWASAKI NINJA 250SL 2015
KAWASAKI NINJA 250SL 2016
KAWASAKI NINJA 400 2024
KAWASAKI NINJA H2 2017
KAWASAKI NINJA H2 2016
KAWASAKI NINJA H2 2015
KAWASAKI NINJA 300 2013
KAWASAKI NINJA 300 2014
KAWASAKI NINJA 300 2015
KAWASAKI NINJA 300 2016
KAWASAKI NINJA 300 2017
KAWASAKI NINJA 650 2017
KAWASAKI NINJA 650 2018
KAWASAKI NINJA 650 2019
KAWASAKI NINJA 650 2020
KAWASAKI NINJA 650 2021
KAWASAKI NINJA 650 2022
KAWASAKI NINJA 650 2023
KAWASAKI NINJA 650 2024
KAWASAKI NINJA 650 2025
KAWASAKI NINJA 650 2026
KAWASAKI NINJA 400 2018
| Item ID | 37441 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5528V |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 144×500×4 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5528V Special arch strips fitted for KAWASAKI NINJA 250R Grün
PU 5528V Grün
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping