Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
YAMAHA YZF-R6 2008
YAMAHA YZF-R6 2009
YAMAHA YZF-R6 2010
YAMAHA YZF-R6 2011
YAMAHA YZF-R6 2012
YAMAHA YZF-R6 2013
YAMAHA YZF-R6 2014
YAMAHA YZF-R6 2015
YAMAHA YZF-R6 2016
Puig 4650N Crash Pads Motor R12 Yamaha YZF-R6 08-14 black Set
Puig 4650N Crash Pads Motor R12 Yamaha YZF-R6 08-14 black Set, Puig
PUIG Crashpads
Additional protection on tilting over of the bike, reduces damages on the bike caused by a fallPads made of Nyloneasy assembling, assembly intructions enclosed assembly materials completely enclosedno modifications at frame or fairing necessaryno registration needed
- Baujahr von bis: 2008-2014
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: YZF-R6
- Hauptkategorie: Sturzpads
- Hersteller-Marke-Type: Yamaha
- Manufacturer Part Number: 4650N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Sturzpads
- Produzent: Puig
Art.No: 4650N
| Item ID | 24434 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 4650N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1040 g |
| Net weight | 540 g |
| Dimensions | 70×134×240 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 4650N R19 Frame Sliders fitted for YAMAHA YZF-R6 Schwarz
PU 4650N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping