Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2007
SUZUKI GSF650 BANDIT 2007
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2007
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2008
SUZUKI GSF650 BANDIT 2008
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2008
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2009
SUZUKI GSF650S BANDIT 2009
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2009
SUZUKI GSF650 BANDIT 2009
SUZUKI GSF650 BANDIT 2010
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2010
SUZUKI GSF650S BANDIT 2010
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2010
SUZUKI GSF650S BANDIT 2011
SUZUKI GSF650 BANDIT 2011
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2011
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2011
SUZUKI GSF650S BANDIT 2012
SUZUKI GSF650S BANDIT 2013
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2012
SUZUKI GSF1250S BANDIT 2013
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2012
SUZUKI GSF1250 BANDIT 2013
SUZUKI GSF650S BANDIT 2014
| Item ID | 182098 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 4428N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1620 g |
| Net weight | 1120 g |
| Dimensions | 99×171×348 mm |
PUIG 4428N R19 Frame Sliders fitted for SUZUKI GSF1250 BANDIT Schwarz
PU 4428N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping