At Puig, we have developed a new product line specifically designed to protect the motorcycle’s main headlight from impacts caused by objects or insects during riding. These protectors, made of polycarbonate or acrylic depending on the model, offer effective protection without compromising visibility or the vehicle’s original design. The mounts, made of steel and coated with black epoxy paint, ensure high weather resistance and preserve the motorcycle’s original aesthetics.
MATERIAL: POLYCARBONATE
suitable for :
KTM 790 ADVENTURE 2019
KTM 790 ADVENTURE R 2019
KTM 390 ADVENTURE 2020
KTM 790 ADVENTURE 2020
KTM 790 ADVENTURE R 2020
KTM 390 ADVENTURE 2021
KTM 890 ADVENTURE 2021
KTM 890 ADVENTURE R RALLY 2021
KTM 890 ADVENTURE R 2021
KTM 390 ADVENTURE 2022
KTM 890 ADVENTURE 2022
KTM 890 ADVENTURE R 2022
KTM 390 ADVENTURE 2023
KTM 890 ADVENTURE L 2021
KTM 890 ADVENTURE L 2022
KTM 390 ADVENTURE 2024
KTM 390 ADVENTURE SW 2024
| Item ID | 181992 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3758W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 4220 g |
| Net weight | 3720 g |
| Dimensions | 215×680×935 mm |
PUIG 3758W Headlight Protector fitted for KTM 790 ADVENTURE Transparent
PU 3758W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping