Puig engine guards for moto gives a comprehensive protection of the motorcycle engine area. Puig has developed a wide range steel tube protections, which are manufactured using high quality machining and precision welds for a precise mounting process. Puig's engine guards are the perfect complement to adventure bikes, in which the absence of fairing makes them specially vulnerable to hits in the event of an accident. With this accessory, the bike gains in safety and rigidity, as well as receiving an aesthetic complement that reinforces its image and gives a greater sense of robustness. They are available in black and gray depending the model.
25MM Ø
suitable for :
HONDA CL 500 2023
HONDA CL 500 2024
HONDA CL 500 2025
HONDA CMX 500 REBEL 2017
HONDA CMX 500 REBEL 2018
HONDA CMX 500 REBEL 2019
HONDA CL 500 2026
HONDA CMX 500 REBEL 2021
HONDA CMX 500 REBEL 2020
HONDA CMX 500 REBEL 2022
HONDA CMX 500 REBEL 2023
HONDA CMX 500 REBEL 2024
HONDA CMX 500 REBEL SE 2020
HONDA CMX 500 REBEL SE 2021
HONDA CMX 500 REBEL SE 2022
HONDA CMX 500 REBEL SE 2023
HONDA CMX 500 REBEL SE 2024
HONDA CMX 500 REBEL 2025
HONDA CMX 500 REBEL SE 2025
| Item ID | 185738 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3742N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2620 g |
| Net weight | 2120 g |
| Dimensions | 92×370×321 mm |
PUIG 3742N Engine guards fitted for HONDA CL 500 Schwarz
PU 3742N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping