Equip your bike with a personal touch with the Wave headlight for Puig round headlamp. Manufactured in polycarbonate and following the Puig Street Screens aesthetic line, you will achieve an aerodynamic improvement and additional protection for your motorcycle. The Wave fairing is a universal part suitable for most motorcycles with a round headlight on the market. In case of not being adaptable to your motorcycle, Puig provides a special assembly kit for some models. This fairing has two attachment points to ensure the perfect fit to the vehicle and is served along with very visual assembly instructions to be able to enjoy the new fairing in a few minutes. The Wave warhead is a product certified by the German TÜV and has ABE approval 38188. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Optimum headlight adjustment for headlights of about 200 mm.
suitable for :
HONDA CB600F HORNET 2003
HONDA CB600F HORNET 2004
| Item ID | 181829 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 2177F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1140 g |
| Net weight | 640 g |
| Dimensions | 530×360×130 mm |
PUIG 2177F Wave fitted for HONDA CB600F HORNET Stark getönt
PU 2177F Windshield Wave Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping