If you are looking for a short fairing for your round-headlight motorcycle, the Windy model from Puig is your choice. Following the design line of Puig Street Screens, this windshield is guaranteed in terms of design and quality. Manufactured in 3mm PMMA, material highly resistant to possible impacts. The Windy windshield is adaptable to a wide variety of motorcycles, but if required, Puig has a special kit to adapt it to any. For this type of motorcycles, it is an easy assembly with, with two attachment points, which also comes with very visual instructions to enjoy the windshield in minutes. Puig has a large variety of colors for this windshield: Red, blue, black, smoked, dark smoked and transparent. The Windy windshield has the German TÜV certificate and the ABE 38188 approval. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Optimum headlight adjustment for headlights of about 200 mm.
suitable for :
HONDA CB600F HORNET 2003
HONDA CB600F HORNET 2004
| Item ID | 181823 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 2176F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1200 g |
| Net weight | 700 g |
| Dimensions | 524×470×185 mm |
PUIG 2176F Windy fitted for HONDA CB600F HORNET Stark getönt
PU 2176F Windshield Windy Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping