Renew your bike's fairing with the new Cockpit lights from the Puig Street Line round headlight screens. Thanks to its particular design, it is a fairing that stands out for its quality and ease of assembly. Made of polycarbonate, it will be strong and resistant to possible impacts and will increase the aerodynamic capacity of the bike. In addition to its resistance, the Cockpit has the mission to provide a differentiating touch to your bike and is available in a wide range of colors: red, yellow, blue, black, transparent, smoky and dark smoked. Puig has a universal fairing model adaptable to the great majority of motorcycles with round headlights, but for some specific models a special adaptation kit is available. The Cockpit Bridle Assembly is an easy task, thanks to its two attachment points, and comes with a very visual instruction booklet. The Cockpit Brushless is a product certified by the German TÜV and has the ABE 38188 approval. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Optimum headlight adjustment for headlights of about 200 mm.
suitable for :
HONDA CB600F HORNET 2003
HONDA CB600F HORNET 2004
| Item ID | 181820 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 2174N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1180 g |
| Net weight | 680 g |
| Dimensions | 480×390×120 mm |
PUIG 2174N Cockpit fitted for HONDA CB600F HORNET Schwarz
PU 2174N Windshield Cockpit Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping