Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 3 covers
suitable for :
KTM 790 DUKE 2019
KTM 790 DUKE 2020
KTM 790 DUKE 2022
KTM 790 DUKE 2023
KTM 790 DUKE 2024
KTM 790 DUKE 2025
KTM 790 DUKE 2026
KTM 790 DUKE 2018
| Item ID | 184840 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20221N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1380 g |
| Net weight | 880 g |
| Dimensions | 180×260×180 mm |
PUIG 20221N Engine Protectives Covers fitted for KTM 790 DUKE Schwarz
PU 20221N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping