Give your motorcycle more stability and support surface while it is parked with the new Puig kickstand extension. Designed to prevent possible falls of the motorcycle while it is parked. This piece, with a 100% wider base than the original, allows parking on soft or uneven surfaces with greater safety. It is a mixed piece, with a part in stainless steel and the other machined from an aluminum block with rear anodizing. These materials provide great resistance while maintaining a low weight (110-160g depending on the model). This product will prevent the motorcycle from suffering any setback when not in use.
Model with Standard suspension
suitable for :
YAMAHA MT-07 2014
YAMAHA MT-07 2015
YAMAHA MT-07 2016
YAMAHA XSR700 2016
YAMAHA MT-07 TRACER 2016
YAMAHA MT-07 2017
YAMAHA XSR700 2017
YAMAHA MT-07 TRACER 2017
YAMAHA XSR700 2018
YAMAHA MT-07 2019
YAMAHA XSR700 2019
YAMAHA MT-07 2020
YAMAHA XSR700 2020
YAMAHA XSR700 2021
YAMAHA XSR700 2022
YAMAHA TRACER 700 2018
YAMAHA TRACER 700 2019
YAMAHA TRACER 700 2020
YAMAHA TRACER 7 2021
YAMAHA YZF-R7 2022
YAMAHA XSR700 2023
YAMAHA YZF-R7 2023
YAMAHA MT-07 ABS 2014
YAMAHA MT-07 ABS 2015
YAMAHA MT-07 ABS 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2014
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2015
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2017
YAMAHA TRACER 7 2022
YAMAHA TRACER 7 2023
YAMAHA TRACER 7 GT 2021
YAMAHA TRACER 7 GT 2022
YAMAHA TRACER 7 GT 2023
YAMAHA TRACER 7 2024
YAMAHA TRACER 7 GT 2024
YAMAHA XSR700 2024
YAMAHA YZF-R7 2024
YAMAHA XSR700 2025
YAMAHA YZF-R7 2025
YAMAHA MT-07 Y-AMT 2025
YAMAHA MT-07 2025
YAMAHA TRACER 7 2025
YAMAHA MT-07 2026
YAMAHA MT-07 Y-AMT 2026
YAMAHA TRACER 7 2026
YAMAHA XSR700 2026
YAMAHA YZF-R7 2026
YAMAHA TRACER 7 GT 2025
YAMAHA TRACER 7 GT 2026
YAMAHA MT-07 2021
YAMAHA MT-07 2018
YAMAHA MT-07 2022
YAMAHA MT-07 2023
YAMAHA MT-07 2024
YAMAHA MT-07 PURE 2023
YAMAHA MT-07 PURE 2024
| Item ID | 184808 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20183N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 680 g |
| Net weight | 180 g |
| Dimensions | 25×126×167 mm |
PUIG 20183N Kickstand Extension with Standard Suspension fitted for YAMAHA MT-07 Schwarz
PU 20183N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping