Give your motorcycle more stability and support surface while it is parked with the new Puig kickstand extension. Designed to prevent possible falls of the motorcycle while it is parked. This piece, with a 100% wider base than the original, allows parking on soft or uneven surfaces with greater safety. It is a mixed piece, with a part in stainless steel and the other machined from an aluminum block with rear anodizing. These materials provide great resistance while maintaining a low weight (110-160g depending on the model). This product will prevent the motorcycle from suffering any setback when not in use.
Model with Standard suspension
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA MT-09 2017
YAMAHA MT-09 2018
YAMAHA MT-09 SP 2018
YAMAHA MT-09 2019
YAMAHA MT-09 SP 2019
YAMAHA MT-09 2020
YAMAHA MT-09 SP 2020
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
| Item ID | 184807 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20182N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 740 g |
| Net weight | 240 g |
| Dimensions | 30×126×155 mm |
PUIG 20182N Kickstand Extension with Standard Suspension fitted for YAMAHA MT-09 Schwarz
PU 20182N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping