Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA XSR900 2016
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA XSR900 2017
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
YAMAHA XSR900 2018
YAMAHA TRACER 900 GT 2019
YAMAHA XSR900 2019
YAMAHA TRACER 900 GT 2020
YAMAHA XSR900 2020
YAMAHA XSR900 2021
YAMAHA TRACER 900 2019
YAMAHA TRACER 900 2020
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
YAMAHA TRACER 900 GT 2018
YAMAHA TRACER 900 2018
| Item ID | 181748 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20145N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 880 g |
| Net weight | 380 g |
| Dimensions | 58×69×465 mm |
PUIG 20145N PHB19 Swing Arm Protector fitted for YAMAHA MT-09 Schwarz
PU 20145N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping